شهرهای اسپانیا

مادرید

مادرید، مرکز و بزرگترین شهر اسپانیا، مرکز اقتصادی، سیاسی و فرهنگی این کشور است. مادرید یکی از زیباترین پایتخت های جهان و صاحب میراث بزرگ جهانی است. این شهر پس از لندن و برلین سومین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است و منطقه کلان‌شهری آن پس از لندن و پاریس سومین منطقه کلان‌شهری بزرگ این اتحادیه است.
شهر مادرید دارای فرودگاه‌های داخلی و بین‌المللی از جمله فرودگاه مادرید-باراخاس است و هم‌چنین راه‌های جاده‌ای و ریلی بسیار مجهزی می‌باشد.

حمل و نقل عمومی در مادرید کارآمد است قطارها و متروی مادرید به عنوان اصلی‌ترین بخش حمل و نقل عمومی فعالیت می‌کنند و در کنار این دو اتوبوس، مونوریل و تراموا به عنوان مکمل فعالیت می‌کنند.این شهر سومین شبکه متروی بزرگ در اروپا را دارد، اما بیشتر محله‌های آن توانسته‌اند حال و هوای اصلی خود را حفظ کنند.

مادرید

بارسلون

بارسلون پایتخت کاتالونیا و پس از مادرید، پرجمعیت ترین شهر اسپانیاست و مهمترین بندر این کشور است. برای بیشتر گردشگران این شهر جذابترین شهر اسپانیا به شمار می رود. بارسلون به لحاظ اهمیت در امور مالی، تجارت، رسانه، سرگرمی، هنر، بازرگانی بین‌المللی، آموزش و گردشگری یک شهر جهانی است. بندر بارسلونا یکی از مهم‌ترین بنادر اروپا در دریای مدیترانه می‌باشد، همچنین فرودگاه بین‌المللی بارسلونا در سال ۲۰۰۹ بیش از ۲۷ میلیون مسافر را جابه‌جا کرده‌است. شهر بارسلون دارای یک شبکه بزرگراهی گسترده و قطار سریع‌السیر نیز هست که اسپانیا را به فرانسه و بعد پرتغال متصل می‌کند. بارسلون ۱۲امین شهر جهان و ۴امین شهر اروپا به لحاظ شمار بازدیدکننده در سال است، این شهر سالیانه در حدود ۵ میلیون توریست را به خود جذب می‌کند.

بارسلون به عنوان یک شهر رومی تأسیس شد و بعدها پایتخت کنت‌های بارسلون گشت. پس از پیوستن به پادشاهی آراگون یکی از شهرهای مهم امپراتوری آراگون بود. این شهر در طول تاریخ خود بارها مورد تصرف قرار گرفت. امروزه بارسلون یکی از مراکز مهم فرهنگی و به یکی از مقصدهای اصلی گردشگران بدل گشته و از میراث فرهنگی غنی برخوردار است. از سوی دیگر این شهر به سبب بناهای معمارانی چون آنتونیو گائودی و لوییز دومانچه‌ای مونتانر که به عنوان میراث جهانی یونسکو انتخاب شده‌اند شهرت دارد. همچنین بارسلون مقر اصلی اتحادیه کشورهای دریای مدیترانه نیز می‌باشد.

بارسلون

والنسیا

سومین شهر بزرگ اسپانیا پس از مادرید و بارسلونا است. این شهر سومین منطقه شهری بزرگ اسپانیا است. والنسیا از شرایط شهرهای جهانی برخوردار است. بندر والنسیا از حیث نقل و انتقال کانتینرها پنجمین بندر اروپا و بزرگترین بندر مدیترانه است. والنسیا در ابتدا به عنوان یکی از مستعمرات روم تأسیس گردید. این شهر در ساحل شرقی شبه‌جزیره ایبری، در کنار رودخانه توریا و بالای خلیج والنسیا در دریای مدیترانه قرار دارد. والنسیا با دارا بودن اراضی تاریخی، یکی از مراکز تاریخی بزرگ اسپانیا به حساب می‌آید، این میراث تاریخی و فرهنگی این شهر را به یکی از مقاصد محبوب گردشگران تبدیل کرده است. از بین این آثار می‌توان به کلیسای جامع اسپانیا، برج‌های سرانو، لونخا دلا سدا (جزو میراث جهانی یونسکو از ۱۹۶۰ میلادی) و شهر هنرها و علوم اشاره کرد.این شهر در کنار رودخانه توریا، در ساحل شرقی شبه جزیره ایبری و بخش غربی دریای مدیترانه و در مقابل خلیج والنسیا بنا شده است که در شرق اسپانیا جایگاه دارد در جنوب این شهر یعنی خلیج والنسیا که بخش اولیه سواحل جزیره قناری شروع می‌شوند.

والنسیا

سویا

سبیا یا سویا یا سویل مرکز بخش خودمختار اندلس و استان سبیا در کشور اسپانیا است . منابع عربی و اسلامی نام این شهر را اشبیلیه گفته‌اند. از جاذبه‌های توریستی آن کلیسای جامع سبیا است. از نظر بسیاری از مردم زیباترین شهر اسپانیاست. بنا به افسانه ها، سویا توسط قهرمان باستان، هرکول تاسیس شده است. پیاده روی در خیابان های این شهر واقعا لذتبخش و فرصتی است برای دیدن آثار زیبای معماری مثل کلیسای جامع سنت ماری، توره دل اورو و … . در بهار بوی پرتقال در همه جای این شهر می پیچد.

سویا

مالاگا

مالاگا شهری است در بخش خودمختار اندلس در جنوب کشور اسپانیا مرکز شهرستانی به همین نام . در منتهی‌الیه غرب دریای مدیترانه و در ۱۰۰ کیلومتری تنگهٔ جبل الطارق واقع شده‌است.مالاگا یکی از بنادر بزرگ (هاب پورت) اروپا می‌باشد.

شهر مالاگا که در قرن هشتم قبل از میلاد مسیح پی‌ریزی شده است، یکی از قدیمی‌ترین بندرگاه‌های مدیترانه‌ای محسوب می‌شود. نقاط تاریخی مهم این شهر نمایانگر گذشته پر تحول آن است. در کنار تاریخ، مالاگا مناظر بسیار دل انگیزی از «کوستا دِل سول» (Costa del Sol) و آب و هوای عالی تلفیق شده با فرهنگ و سواحل زیبا را به شما هدیه می‌کند.

درختان پر برگ نخل، محوطه تفریحی ساحل را پوشانده‌اند و پوشش گیاهی استوایی در سراسر شهر به چشم می‌خورد. فضای عصر کهن در مالاگا بازدیدکنندگان را مسحور خواهد کرد. می‌توانید در مرکز تاریخی این شهر گردش کنید و به بوتیک‌های کوچک و رستوران‌های اسپانیایی برسید. همچنین با قدم زدن در کنار بندرگاه و توقفی در رستوران‌های کنار دریا، از غذاهای دریایی خوشمزه نهایت لذت را ببرید.

مالاگا

ساراگوسا

پایتخت بخش خودمختار آراگون در کشور اسپانیا است. ام این شهر در زبان اسپانیایی Zaragoza است و در زبان اسپانیایی در لهجه بیشتر بخش‌های اسپانیا حرف «Z» مانند «ث» در زبان عربی تلفظ می‌شود و در بقیه لهجه‌های اسپانیایی (مانند اسپانیایی آمریکای لاتین و جنوب اسپانیا) مانند «س» تلفظ می‌شود و هرگز مانند «ز» تلفظ نمی‌شود. بنابراین تلفظ درست نام این شهر در زبان فارسی می‌شود «ساراگوسا» و نه «زاراگوزا».

به لطف وجود آثار باستانی رومی‌ها، اولین کلیسای مریم مقدس در عالم مسیحیت و موزه‌های هنر، گنجینه‌ای تاریخی و گوهری فرهنگی به حساب می‌آید.

ساراگوسا در شمال شرقی اسپانیا و در قلمروی باستانی آراگون واقع شده و پنجمین شهر بزرگ این کشور به حساب می‌آید. از آنجا که ساراگوسا فاصله‌ی زیادی با دریای مدیترانه ندارد، غذاهای دریایی در آن به وفور یافت می‌شود. برای دیدن این شهر مهم دانشگاهی با حدود 50 هزار دانشجو و تعداد زیادی موزه، گالری‌های هنری، تئاتر، مغازه‌های گرانقیمت و رستوران‌های درجه یک قطعاً باید بیشتر از یک سفر کوتاه زمان بگذارید.

ساراگوسا

گرانادا

گرانادا در ایالت «آندالوسیا» (Andalucia) قرار دارد گرانادا یکی از زیباترین و بهترین مقاصد سفر است. قصر الحمرا تاریخی ترین بنای اسپانیا و یکی از پربازدیدترین بناهای جهان است. همچنین جزء میراث جهانی و 15 شگفتی برتر جهان است. اما گرانادا فقط الحمرا نیست، تمام این شهر شگفت انگیز است. گرانادا در کرانه‌های سر سبز دره «دارو» (Darro) واقع شده است و زیر پایه های دژ باشکوه الحمرا واقع است و از زیباترین شهرهای اسپانیا به شمار می‌رود. ترکیب سنت‌های موری و مسیحی فرهنگ این شهر را شکل می‌دهند.

گرانادا

کوردوبا

کوردوبا یکی از شهرهای معروف «اندلس» (اسپانیا) و پایتخت حکومت امویان در اندلس بود. از این شهر همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز تمدن و فرهنگ اسلامی یاد می‌شود. این شهر زیبا گردشگران کمی دارد اما دلایل خوبی برای دیدن آن وجود دارد: هنر، تاریخ و غذاهای لذیذ. علاوه بر این، زیباترین زنان اسپانیا در این شهر هستند. از این شهر همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز تمدن و فرهنگ اسلامی یاد می‌شود.

کوردوبا

سالامانکا

سالامانکا ( Salamanca ) شهریست که در شمال غربی اسپانیا واقع شده است ، شهری زیبا و استثنایی که از سال 1988 در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. وقتی در این شهر قدم می زنید احساس خواهید کرد در یک موزه فضای باز هستید ، موزه ای که در آن بناهای تاریخی جذاب و دیدنی برای نمایش قرار گرفته اند..سالامانکا به شهر دانشگاهی نیز شهرت دارد ، شهرت آن از قرون وسطی شروع شد زمانیکه این شهر دانشجویان متعددی از سراسر اروپا را به سوی خود کشاند. امروزه هم می توان چهره و انرژی جوانی را در این شهر مشاهده کرد. پرسه زدن در خیابان های سنگفرش و آرام این شهر و کشف میراث غنی و تاریخی آن بسیار لذتبخش خواهد بود. علاوه بر این ، با قدم زدن در این خیابان ها جایی پا می گذارید که برخی از مشهورترین و برترین فیلسوف ها ، محققان ، نویسندگان و هنرمندان اسپانیایی در آن قدم گذاشته اند.

سالامانکا

سانتاندر

شهر سانتاندر، در شمال اسپانیا قرار دارد و در قرن نوزدهم این شهر محل تفریح و سرگرمی و مورد علاقه پادشاهان و یک استراحتگاه تابستانی برای قشر مرفه اسپانیایی در اوایل قرن بیستم بوده است. در کل شهر ۱۲۰۰۰ حسگر وجود دارد که روی نمای ساختمان ها، تیرهای چراغ برق، در تونل های زیرزمینی و برروی اتوبوس ها نصب شده اند. این حسگرها میزان آلودگی، سروصدا، رطوبت، نور و ترافیک را اندازه می گیرند.

سانتاندر

سانتیاگو د کامپوستلا

این شهر بعد از روم و اورشلیم، مرکز مسیحیت است در قرون وسطی افراد بسیاری برای رسیدن به آن از کوه ها و دره ها می گذشتند و امروزه نیز گردشگران و زائران زیادی از سراسر جهان برای دیدن کلیسای جامع باشکوه و یک شهر قرون وسطایی و کاخ ها و ساختمان ها و کلیساهای رومی و باروک به این شهر می روند.

سانتیاگو د کامپوستلا

تولدو

تولدو شهری بنام موزه ای زیر آسمان باز. این شهر مجموعه ای از ساختمان های قرون وسطی است که با یک دیوار ضخیم و مستحکم احاطه شده است. لقب این شهر «شهری با سه فرهنگ» است و این تعجب آور نیست چرا که ساختمان های یادآور مسمانان، مسیحیان و یهودیان در آن دیده می شود که مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می کردند. به خصوص نفوذ اعراب در این شهر در جزئیات ساختمان ها مشخص است.

تولدو

سن سباستین

«سن سباستین» (San Sebastian) یا «دونوستیا» (Donostia) بخشی از کشور باسک بوده و یکی از متنوع‌ترین شهرهای جنوبی اروپا به شمار می‌آید. علاوه بر شهرت این شهر به خاطر غذاهای عالی‌اش، تنوعی شگفت انگیز از سرگرمی‌ها و جاذبه‌ها را نیز می‌توان در آن پیدا کرد. به خاطر موقعیت ساحلی سن سباستین و کوه‌هایی که آن را احاطه کرده‌اند، منظره‌ای حیرت انگیز و بی‌همتا پیش رویتان قرار داشته و نمی‌توان از افسونی که به روح و جانتان رسوخ می‌کند جلوگیری کنید.یکی از توریستی ترین شهرهای اسپانیاست. این شهر به دلیل جشنواره مشهورش و به خاطر خیابان ها و چشم اندازهای زیبای اقیانوسش شناخته شده است.

سن سباستین

سگوویا

استانی در مرکز اسپانیا، در جنوب بخش خودمختار کاستیا-لئون است.سگوویا با قنات ها و کانال های آبش که کار مهندسین رومی است، شناخته شده است.

سگوویا

بورگوس

بورگوس با معماری قرون وسطایی اش و استفاده فراوان از سنگ های تیره و اشکال آهنی شناخته شده است. بورگوس در شمال اسپانیا و در امتداد جاده معروف سانتیاگو قرار دارد. با توجه به قرون وسطایی بودن این شهر، می‌توانید سازه‌های خیره کننده‌ای از کلیساهای جامع گرفته تا کلیساهای کوچک‌تر، دروازه‌های قدیمی و قلعه‌ها را در آن ببینید. تعدادی موزه عالی هم در اینجا وجود دارد.

بورگوس

ماربیا

ماربیا (Marbella) شهری در جنوب اسپانیا است و متعلق به ایالت مالاگا (Malaga) است ؛ شهری قدیمی و خیره‌کننده با فرهنگ‌های بسیار، غذاهای فوق‌العاده و آب‌و‌هوایی شگفت‌انگیز در تمام طول سال. این شهر بخشی از کوستا دل سول (Costa del Sol) محسوب می‌شود. این شهررا به عنوان مکانی بسیار گران می‌شناسند. اما حقیقتا ماربیا مکانی فوق‌العاده برای گذراندن تعطیلات یا حتی زندگی و کار است. شهر ماربیا جمعیت زیادی از اسپانیایی‌ها را در خود جای داده است و کارهای بسیاری برای سرگرم‌شدن در هر زمان از سال در آن وجود دارد؛ چه با خانواده به ماربیا سفر کرده باشید، چه تنها یا با دوستان خود.

ماربیا